Provost Diversity Fellowship Program

The Provost Diversity Fellowship Program was established in 2012 to enhance the diversity of Columbia’s doctoral programs. The program is designed to promote diversity, inclusion, and equity in pathways to the professoriate by attenuating barriers to access for doctoral study at Columbia University, particularly for US citizens and permanent residents who have overcome systemic challenges or hardships in their academic pursuits and who have demonstrated a strong commitment to engaging in diversity. 

Fellowship recipients receive a one-time stipend as well as priority consideration for professional development opportunities throughout their doctoral studies.  For more information regarding the program, please contact the Office of the Vice Provost for Faculty Advancement at facultyadvancement@columbia.edu

2020 Fellowship Recipients

Gwen Aviles, Columbia Journalism School
Kathleen Carreras Pereira, Ecology, Evolution, and Environmental Biology, Arts & Sciences
Ivan Nicholas Cisneros, Architecture, Planning & Preservation, Graduate School of Architecture, Planning & Preservation
Elizabeth Cordoves, Medicine, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Remy Haytham Kassem, Applied Physics & Applied Mathematics, Columbia Engineering
Rachel Himes, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Kedi Hu, Chemical Engineering, Columbia Engineering
Jehbreal Jackson, Theatre, School of the Arts
Monica Jayne Abdallah, Earth & Environmental Engineering, Columbia Engineering
Andrew Johns, Chemistry, Arts & Sciences
Cem Komurcuoglu, Chemical Engineering, Columbia Engineering
Priya Kulkarni, Mechanical Engineering, Columbia Engineering
Joshua Mastel, Music Composition, Arts & Sciences
Ahmed Mitiche, Anthropology, Arts & Sciences
Taruna Neelakantan, Chemistry, Arts & Sciences
Andrew Paige, Biological Sciences, Arts & Sciences
Inis Serrano, Chemistry, Arts & Sciences
Sinclair Spratley, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Ashley Thomas, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Laura Tibi, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Ava Tomasula y Garcia, Anthropology, Arts & Sciences
Daniel Yonas, Psychology, Arts & Sciences
Jessica Zhou, Chemical Engineering, Columbia Engineering

2019 Fellowship Recipients

Nathan AguilarSchool of Social Work
Chelsea Allen, School of Social Work
Lindsay Caprio, Medicine, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Quinton Delgadillo, Management, Graduate School of Business
Tyler Grand Pre, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Jesse Gray, Chemistry, Arts & Sciences
Victoria Greene, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Diana Lee, Political Science, Arts & Sciences
Ludda Sarah Ludwig, Earth & Environmental Sciences, Arts & Sciences
Candy Martinez, Finance, Graduate School of Business
Jordan Mayfield, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Eric Mazariegos, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Amanda Noel McAdams, Applied Physics & Applied Mathematics, Columbia Engineering
Adriana Mendieta, Chemistry, Arts & Sciences*
Jenny Ning, International and Public Affairs, School of International & Public Affairs
Olufemi OlaleyeEconomics, Arts & Sciences
Eric Park, Marketing, Graduate School of Business
Akeem Pinnock, Medicine, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Olivia Powell, Biomedical Engineering, Columbia Engineering
Saikeerthi RachavelpulaPhilosophy, Arts & Sciences
Lucas Ramos, History, Arts & Sciences
Nanea Renteria, Religion, Arts & Sciences
Malcolm John Rio, Urban Planning, Graduate School of Architecture, Planning and Preservation
Nicole Soder, Industrial Engineering & Operations Research, Columbia Engineering
Mateo WilliamsChemical Engineering, Columbia Engineering

2018 Fellowship Recipients

Not Pictured: 

Kailani AcostaEarth and Environmental Sciences, Arts & Sciences
Romare Antrobus, Biomedical Engineering, Columbia Engineering
Shanice BaileyEarth and Environmental Sciences, Arts & Sciences
Casey BradshawStatistics, Arts & Sciences
Charlette CaldwellArchitecture, Planning & Preservation, Graduate School of Architecture, Planning & Preservation
Avery DaoEconomics, Arts & Sciences
Sarah DiazSchool of Social Work
Amanda FaulknerHistory, Arts & Sciences
Julian GerezPolitical Science, Arts & Sciences
LeShae HendersonSociology, Arts & Sciences
Michelle JiangEconomics, Arts & Sciences
Raiyan KhanComputer Science, Columbia Engineering
Alina Kline-ScholderBiomedical Engineering, Columbia Engineering
Naz KoontBusiness, Graduate School of Business
Jonghwan (Brian) LeeBusiness, Graduate School of Business
Xiaoyue LiBiomedical Engineering, Columbia Engineering
Ivan MonaganEcology, Evolution, and Environmental Biology, Arts & Sciences
Thomas MoodyCellular, Molecular and Biophysical Studies, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Deanna NardyEast Asian Languages and Cultures, Arts & Sciences
Gustavo NovoaPolitical Science, Arts & Sciences
Elliot OblanderBusiness, Graduate School of Business
Oluremi OnabanjoArt History and Archaeology, Arts & Sciences
Abigail ReedMicrobiology, Immunology & Infection, Columbia University Irving Medical Center
Ariel RicherSchool of Social Work
Roman RiveraEconomics, Arts & Sciences
Heath RojasHistory, Arts & Sciences
Angela RyuBusiness, Graduate School of Business
Susannah ScanlanEconomics, Arts & Sciences
Gabriel SolisHistory, Arts & Sciences
Pedro Gutierrez TamayoBiological Sciences, Arts & Sciences
David VaccaroChemistry, Arts & Sciences
Bruno VellosoEconomics, Arts & Sciences
Adam WilliamsPhysics, Arts & Sciences

 

 

2017 Fellowship Recipients

 

 

Palani Akana, Ecology, Evolution, and Environmental Biology, Arts & Sciences
Alex Alston, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Rachel Avard, Chemistry, Arts & Sciences
Marissa Beatty, Chemical Engineering, Columbia Engineering
Michael Berowitz, Physics, Arts & Sciences
Precious Esie, Epidemiology, Mailman School of Public Health
Prema Filippone, Social Work, School of Social Work
Luciana Giorgio Cosenzo, Social Work, School of Social Work
Jose Gomez-Espinal, Political Science, Arts & Sciences
Karen Gomez-Inguanzano, Medicine, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Marriah Green, Nutritional and Metabolic Biology, Biomedical
Kameron Hansen, Chemistry, Arts & Sciences
Claudia Kelley, Slavic Languages, Arts & Sciences
Lea Kenigsberg, Mathematics, Arts & Sciences
Muhire Kwizera, Biostatistics, Mailman School of Public Health
Tatiana Luna, Mechanical Engineering, Columbia Engineering
Sabrina Mangal, School of Nursing
Michele Markowitz, Civil Engineering and Engineering Mechanics, Columbia Engineering
Alexandra Mathieu, Political Science, Arts & Sciences
Christopher Medina-Kirchner, Psychology, Arts & Sciences
Evan Miller, Psychology, Arts & Sciences
Tomas Mondino, Graduate School of Business
Andrea Penman-Lomeli, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Cristina Perez Diaz, Classics, Arts & Sciences
Anthony Pho, School of Nursing
Stephanie Rivadeneira, History, Barnard College, Arts & Sciences
Edward Ruiz, Cellular, Molecular, Biophysical Studies, Columbia University Irving Medical Center
Natalie Saenz, Chemistry, Arts & Sciences
Althea SullyCole, Music, Arts & Sciences
Jennifer Sun, Graduate School of Business
Hawi Teizazu, Sociomedical Sciences, Mailman School of Public Health
Brendane Tynes, Anthropology, Arts & Sciences
Sebastian Vazquez-Carson, Physics, Arts & Sciences
Dominic Walker, Sociology, Arts & Sciences

2016 Fellowship Recipients

Victoria Adams, School of Nursing +
Anthony Adams, Sociology, Arts & Sciences
Sean Batir, Biological Sciences, Arts & Sciences +
Laura Biascoechea, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Donald Casler, Political Science, Arts & Sciences
Nishmar Cestero, Computer Science, Columbia Engineering
Lindsey Cienfuegos, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Gabrielle DaCosta, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Lisa Del Sol, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Paul Dellorusso, Cellular, Molecular and Biophysical Studies, Columbia University Irving Medical Center
Estela Diaz, Sociology, Arts & Sciences
Avalon Dismukes, Chemistry, Arts & Sciences
Blanche Fields, Biological Sciences, Arts & Sciences
Lucas Francisco Husted, Economics, Arts & Sciences
Nicholas Giangreco, Systems Biology, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Charlotte Gorant, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Candice Gurbatri, Biomedical Engineering, Columbia Engineering
Jazlynn Hall, Ecology, Evolution, and Environmental Biology, Arts & Sciences
Emily Hannigan, Mechanical Engineering, Columbia Engineering
Chelsea Harmon, Psychology, Arts & Sciences
Sean Hiroshima, Political Science, Arts & Sciences
Michael Holmes, Philosophy, Arts & Sciences
Natalie Janosik, Electrical Engineering, Columbia Engineering
Fei-Tzin Lee, Computer Science, Columbia Engineering
Davys Lopez, Genetics and Development, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Carlos Martinez-Zayas, Earth & Environmental Sciences, Arts & Sciences
Moiya McTier, Physics & Astronomy, Barnard College, Arts & Sciences
Antonio Mendoza, East Asian Languages & Cultures, Arts & Sciences +
Jose Miguel Acosta, Economics, Arts & Sciences
Michael Milov-Cordoba, Political Science, Arts & Sciences
Elise Myers, Earth and Environmental Sciences, Arts & Sciences
Sabine Oskar, Epidemiology, Mailman School of Public Health
Carolyn Quijano, History, Arts & Sciences
Basma Radwan, Middle Eastern, South Asian and African Studies, Arts & Sciences
Deivid Ribeiro, Physics & Astronomy, Barnard College, Arts & Sciences
Michael Spencer, Chemistry, Arts & Sciences
Joshua Taliaferro, Neurobiology and Behavior, MD/PhD
Aluem Tark, School of Nursing +
Israel Ukawuba, Environmental Health Sciences, Mailman School of Public Health
Gwen Unger, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Kerry Yang, Finance, Graduate School of Business
Jennifer Zagelbaum, Cellular, Molecular and Biophysical Studies, Columbia University Irving Medical Center

2015 Fellowship Recipients

Marina Alamo Bryan, Anthropology, Arts & Sciences
Laura Benoit, Neurobiology and Behavior, Columbia University Irving Medical Center
Nicole Blumenfeld, Biomedical Engineering, Columbia Engineering + 
Olivia Clemens, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Adrienne Cohen, Cellular, Molecular and Biophysical Studies, Columbia University Irving Medical Center
Crystal Collier, Neurobiology and Behavior, MD/PhD
Anna Dorfi, Chemical Engineering, Columbia Engineering +
Jenna Dublin, Urban Planning, Graduate School of Architecture, Planning & Preservation
Fabiola Enriquez Flores, History, Arts & Sciences
Yazmin Feliz, Mechanical Engineering, Columbia Engineering
Terrell Frazier, Sociology, Arts & Sciences
Walter Gordon, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Julia Gross, Astronomy, Arts & Sciences
Sebastian Heilpern, Ecology, Evolution, and Environmental Biology, Arts & Sciences
Jesse James, Classics, Arts & Sciences
Woo Kyungmi, School of Nursing +
James Martin, Biological Sciences, Arts & Sciences
Uma Mohan, Biomedical Engineering, Columbia Engineering
Ashlea Morgan, Neurobiology and Behavior, Vagelos Physicians & Surgeons
Jessica (Njeri) Ndungu, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Therese O'Neill, Writing, School of the Arts + 
Sandra Portocarrero, Sociology, Arts & Sciences
Joshua Russell, Earth and Environmental Sciences, Arts & Sciences
Margaret Scarborough, Italian, Arts & Sciences
Carolina Velez-Grau, Social Work, School of Social Work +
Natalie Voigt, School of Nursing

2014 Fellowship Recipients

Mel Abler, Applied Physics and Applied Mathematics, Columbia Engineering (We have a photo)
Anayvelyse Allen-Mossman, Comparative Literature, Barnard College, Arts & Sciences
Marlen Arroyo, Biological Sciences, Arts & Sciences
Hillel Athias-Robles, Religion, Arts & Sciences
James Belarde, Neurobiology and Behavior, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Justin Benavidez, Biological Sciences, Arts & Sciences
James Brisbois, Chemistry, Arts & Sciences
Mario Cancel-Bigay, Music, Arts & Sciences
Natalie Carlson, Management, Graduate School of Business
Daniel Carrion, Environmental Health Sciences, Mailman School of Public Health +
Noni Carter, French and Romance Philology, Arts & Sciences
Omar Duran-Garcia, Latin American and Iberian Cultures, Arts & Sciences
Licelot Eralte Mercer, Mailman School of Public Health
Matthew Fernandez, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Abdiel Flores, Psychology, Arts & Sciences
Idriss Fofana, History, Arts & Sciences
Christian Garcia, Nutritional and Metabolic Biology, Columbia University Irving Medical Center
Andres Garcia Molina, Music, Arts & Sciences
Elaine Gomez, Chemical Engineering, Columbia Engineering
Joss Greene, Sociology, Arts & Sciences
Anna Hidalgo, Sociology, Arts & Sciences
Dana Kanze, Business (PHD), Graduate School of Business +
Alexander Kaplan-Reyes, East Asian Languages & Cultures, Arts & Sciences
Nicole Krieg, Italian, Arts & Sciences
Lorenzo Lagos, Economics, Arts & Sciences
Marcos Lanio, Neurobiology and Behavior, Columbia University Irving Medical Center
Isabella Lores-Chavez, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Najja Marshall, Neurobiology and Behavior, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Alexandra Mendez, Latin American and Iberian Cultures, Arts & Sciences
Allison Norful, School of Nursing +
Rayven Plaza, School of Social Work
Tracy Pugh, Sociomedical Sciences, Mailman School of Public Health
Andrew Pun, Chemistry, Arts & Sciences
Andrew Quebbeman, Ecology, Evolution, and Environmental Biology, Arts & Sciences
Viviana Rivera-Burgos, Political Science, Arts & Sciences
Victor Rodriguez, Biomedical Informatics, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Sebastian Rolotti, Neurobiology and Behavior, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Carina Schorske, English & Comparative Literature, Arts & Sciences
Cierra Sing, Nutritional and Metabolic Biology, Columbia University Irving Medical Center
Barbara Stokes, Microbiology, Immunology & Infection, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Makeda Tekle-Smith, Chemistry, Arts & Sciences +
Jennifer Tinsman-Crick, Ecology, Evolution, and Environmental Biology, Arts & Sciences
Sebastian Vivancos, Earth and Environmental Sciences, Arts & Sciences
Shannon Welch, Columbia Engineering
Olivia Winn, Computer Science, Columbia Engineering
Zewde Yeraswork, History, Arts & Sciences +
Valerie Zinner, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Aaron Zubia, Political Science, Arts & Sciences +

2013 Fellowship Recipients

Santiago Acosta, Latin American and Iberian Cultures, Arts & Sciences
Omokolade Adebowale, Chemical Engineering, Columbia Engineering
Erick Andrade, Physics, Arts & Sciences +
Jasmin Avila, Latin American and Iberian Cultures, Arts & Sciences
Claudia Becerra, Cellular, Molecular and Biophysical Studies, Columbia University Irving Medical Center
Sarah Beckhart, History, Arts & Sciences
Nicole Benvin, Biological Sciences, Arts & Sciences +
Emily Boggs, Mechanical Engineering, Columbia Engineering
Bailey Brown, Sociology, Arts & Sciences + (We have a photo)
Ashli Carter, Management, Graduate School of Business +
Yujhan Claros, Classics, Arts & Sciences
Aida Colon, Columbia Engineering
Alexander de la Paz, Political Science, Arts & Sciences
Andrew Emerick, Astronomy, Arts & Sciences
Kirsten Frazer, Psychology, Arts & Sciences
Nea Gnepa, Graduate School of Business
Cristina Gutierrez-Vargas, Biological Sciences, Arts & Sciences +
Jonathan Harris Diah, Medicine, Mailman School of Public Health
Adan Horta, Medicine, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Katherine Jackman, School of Nursing
Alain Lemaire, Marketing, Graduate School of Business
Adam Levine, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Jonathan Lin, Sociology, Arts & Sciences
Carmen Matos, Biomedical Sciences, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Jessica Mendez, History, Arts & Sciences
Kiara Moore, School of Social Work
Tasha Nagamine, Electrical Engineering, Columbia Engineering +
Brianna Nofil, History, Arts & Sciences
Andrew Pinkard, Chemistry, Arts & Sciences +
Alexis Rivera, Epidemiology, Mailman School of Public Health
Mark Saccomano, Music, Arts & Sciences
Swupnil Sahai, Statistics, Arts & Sciences +
Dialika Sall, Sociology, Arts & Sciences
Siddhartha Shah, Art History & Archaeology, Arts & Sciences +
Titilola Somotan, History, Arts & Sciences
Didier Sylvain, Music, Arts & Sciences
Maura Torres, Structural Engineering, Columbia Engineering
Jasmine Travers, School of Nursing (We have a photo)
Laura Vargas, School of Social Work +
Ouleye Warnock, History, Arts & Sciences
Margaret Warren, Genetics and Development, Vagelos College of Physicians & Surgeons
Valerie Zinner, Art History & Archaeology, Arts & Sciences
Oskar Zorrilla, Economics, Arts & Sciences